Fototeleskop Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650
Do fotografowania obiektów głębokiego nieba za pomocą smartfonu. Maksymalna jasność i szczegółowość na każdym zdjęciu
| ID produktu | 86565 |
| Marka | Kelvin |
| Gwarancja | bezterminowa |
| EAN | 5905555028156 |
| Rozmiar opakowania (dł. x szer. x gł.) | 93x48x26 cm |
| Masa przesyłki | 17 kg |
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 Phototelescope will serve as your personal observatory and astrophotography studio. Point it at objects, track targets as they move across the sky, and capture stunning photos and videos without any advanced knowledge or lengthy setup! Simply assemble the contents of the box and mount your smartphone in the convenient adapter to get started.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 is designed for thoughtful and comfortable observation as well as photography of deep-sky objects at low to medium magnifications. It provides a wide field of view and full immersion into the details. It also gathers enough light to vividly and expressively reveal large star clusters, nebulae, and galaxies. The Pleiades, Orion, Andromeda, the Milky Way, and hundreds of fainter deep-sky objects will all appear clearly before you.
It will also be interesting to observe the Moon: A special filter will make its surface particularly sharp and contrasty, allowing you to capture impressive images.
The mount will help track celestial objects across the sky so that they always remain in view. Adjust the focus, capture the perfect moment, press the shutter button, and admire your beautiful photo! To avoid accidentally blurring a rare shot, control the camera remotely by using the Bluetooth remote shutter for your smartphone. One press and the photo is saved.
Key features:
- Bluetooth remote shutter for sharp long-distance photography
- Smartphone adapter compatible with all iPhone and Android devices
- A ready-to-give gift for any occasion – everything you need for observing is included in the box
- Effortless tracking of celestial objects as they move across the sky thanks to the equatorial mount
- Navigate the stars like a pro with the red dot finder
- Capture deep-space images in detail and with excellent contrast as the 130mm mirror gathers 30% more light than a 114mm mirror
- Explore the finest details of the Moon’s surface with a special filter
The kit includes:
- Telescope optical tube
- Smartphone adapter
- Bluetooth remote shutter
- Equatorial mount
- Red dot finder
- Kellner MA 10mm eyepiece
- Kellner MA 20mm eyepiece
- Aspherical 4mm eyepiece
- Moon filter
- Barlow lens 2x
- Steel tripod
- Accessory tray
- User manual and warranty slip
| ID produktu | 86565 |
| Marka | Kelvin |
| Gwarancja | bezterminowa |
| EAN | 5905555028156 |
| Rozmiar opakowania (dł. x szer. x gł.) | 93x48x26 cm |
| Masa przesyłki | 17 kg |
| Konstrukcja optyczna | reflektor |
| Budowa optyczna | teleskop newtonowski |
| Materiał układu optycznego | BK-7 |
| Powłoka układu optycznego | aluminiowy, powłoka 80% |
| Apertura, mm | 130 |
| Kształt soczewki (zwierciadła) | sferyczna |
| Ogniskowa, mm | 650 |
| Maksymalne powiększenie, x | 260 |
| Liczba przysłony | f/5 |
| Próg rozdzielczości w sekundach kątowych | 1.1 |
| Ograniczenie wielkości gwiazdowej | 12.6 |
| Okulary | Kellner MA 10 mm (65x), Kellner MA 20 mm (33x), asferyczny 4 mm (163x) |
| Średnica tubusu okularu, cale | 1,25 |
| Soczewka Barlowa | 2x |
| Szukacz | szukacz laserowy (Red Dot) |
| Tubus ogniskujący | 1,25" |
| Filtry w komplecie | księżycowy |
| Statyw | stal |
| Wysokość statywu (regulowana), mm | regulowana, do 1350 |
| Tacka na akcesoria | ✓ |
| Sterowanie teleskopem | ręczna |
| Montaż | paralaktyczny |
| Tryb montażowy tubusu | pierścienie mocujące (w zestawie) |
| Materiał tubusu | aluminiowy |
| Fotografowanie smartfonem | ✓ |
| Poziom zaawansowania | doświadczeni użytkownicy |
| Poziom trudności składania i montażu | łatwe |
| Obserwowane obiekty | obiekty głębokiego nieba |
i pliki do pobrania